İletişim

S.S. 835 Sayılı ŞARKÖY Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Tarihi

 

1978  yılında 10 ortak biraraya gelerek S.S. 835 Sayılı Şarköy Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifini kurmuştur.                  

Kooperatifimizin ana faaliyet konusu ayçiçeği’dir.  S.S. 835 Sayılı Şarköy Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi yılda ortalama 2500 Ton Ayçiçeği mübayaa etmektedir. Kooperatifimizin çalışma bölgesini Tekirdağ -Şarköyilçesi merkez ve uzak mahalleleri oluşturmakta olup, toplam 728 ortağa hizmet vermektedir. Kooperatifimiz S.S. Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine bağlı olarak faaliyetlerini 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri ve birlikleri hakkında kanun ve anasözleşme hükümleri doğrultusunda yürütmektedir.

Kooperatifimiz ortaklarına en iyi hizmetin verilmesi adına Şarköy Merkezde Hizmet Binası ve tavşanpınarı mevkiinde daimi alım merkezi olmak üzere 1 adet elektronik kantar , 1.500 tonluk kapalı depo ve 1 adet koltuk ambarı, köylere hizmet çerçevesinde kullanılan 12.500 kg. kapasiteli kamyonu, 1 bayan 5 erkek olmak üzere 6 daimi ve ihtiyaç halinde alınacak mevsimlik ferdi iş sözleşmeli personeli ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Kooperatifimiz ortaklarının, Birliğimiz imkanları doğrultusunda tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; kimyevi gübre, hibrit tohum gibi emtiaların peşin ve kredili olarak satışı yapılmakta olup, ayrıca nakdi kredi ve Birlik mamullerinin (Fenni Yem- Küspe Rafine Yağ, Margarin) yine peşin ve kredili satışı ile de ortaklarımızın ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bunun yanında Kooperatifimiz Sigortacılık faaliyetlerini Trakya birlik Sigorta Acenteliği Ltd. Şti vasıtasıyla yürütmekte olup ortakların ve üreticilerin ürünlerini güven altına almaktadır. Bunun yanı sıra alım yerinde bulunan 60 ton çekerli kantarı ile yine üreticilerine fayda sağlamakta, hizmet binasında da bilgi ve tecrübesiyle her türlü danışmanlık hizmetini vermektedir. Sonuç olarak, kooperatifimiz ortaklarının ürünlerini daha iyi şartlarda değerlendirmek ve ekonomik menfaatlerini korumak adına, çalışmalarını sürdürmekte olup, şartlar elverdiği ölçüde bu yöndeki çalışma ve hizmetlerini artarak devam ettirecektir.

Duyurular Modülü
İhaleler Modülü